40 men can complete a work in 40 days. They started working together. But 5 men kept on leaving the job on every 10th day. In how many days work will be completed?
A. 45 days
B. 50 days
C. 55.5 days
D. 56.66 days
E. None of these
Answer: Option D
Solution(By Examveda Team)
Total men days = 40 *40 = 1600 men-days.
40 men work for 10 days = 400 men days
35men work for 10 days = 350 men days
30 men work for 10 days = 300 men days.
25 men work for 10 days = 250 men days
20 men work for 10 men days = 200 men days.
Total men days till now = 400 +350 +300 +250 +200 = 1500 men days.
Rest men days = 1600 - 1500 = 100 men days.
Now 15 men will work for complete 100 men days in = 100/15 = 6.66 days.
So total days = 10*5 + 6.66 = 56.66 days.
Join The Discussion
Comments ( 8 )
Which of the following is not a primary function of a Bank?
A. Granting Loans
B. Collecting Cheques/Drafts customers
C. Facilitating import of goods
D. Issuing Bank Drafts
A. Regulatory jurisdictional fight between SEBI and IRDA
B. They don’t offer better tax benefits
C. They offer lesser returns compared to traditional insurance policies
D. All of the above
The Chameli Devi Jain Award is given for an outstanding woman ____?
A. Scientist
B. Reporter
C. Player
D. Teacher
How can 40 people work for first 10 days
They have to work for only 9 days
And on 10th day only 35 have to work nah?
Answer D 56.66days
B
sasmita-d
50 days
@Shree, @Abhijeet, @Majid, can you explain your answer?
50 kaise aa raha hai. Explain please!
40/t=1/40; t=1600 days is the time one man alone takes.
5 men can do it in 8 days.
After 10 days, 40/160 of the work is done and
35 men spend the next 10 days doing (35/40)*(1/4)=35/160 of the work.
30 men spend the next 10 days doing
(30/40)*(1/4)=30/160 of the work.
25 men spend the next 10 days doing
(25/40)*(1/4)=25/160 of the work.
20 men spend the next 10 days doing
(20/40)*(1/4)=20/160 of the work.
So far that's (40+35+30+25+20)/160=150/160
50 days have passed and we have 15 men left to do 10/160 of the work.
10/160=1/16.........
If 15 men take 1600/15 days to do the whole job,
then 1/16 of the job will take 100/15=20/3 days to finish.
The total number of days is 50+20/3=56.66
B