Directions (1 - 5): Refer to the graph and answer the given questions:
Data related to the number of projects handled by two companies A and B over 5 years.
1.
The projects handled by a company can be broadly classified into two types: governmental projects and non-governmental projects. If the average number of non-governmental projects handles by the same company B in 2003 and 2004 is 127. What is the total number of governmental projects handled by the same company in 2003 and 2004 together?
Average number of non-governmental projects handled by company B = 127
Number of Non-Governmental projects handled by company B in 2003 and 2004 is
= 127 × 2
= 254
Number of Governmental projects handled by company B in 2003 and 2004 together
= 130 + 320 - 254
= 450 - 254
= 196
2.
What is the difference between the total numbers of projects handled by company A in 2003 and 2004 together and the total number of projects handled by company B in 2005 and 2007 together?
The number of projects handled by company A in 2003 and 2004 together
= 180 + 230
= 410
The number of projects handled by company B in 2005 and 2007 together
= 210 + 350
= 560
Required difference
= 560 - 410
= 150
3.
The number of projects handled by company B decreased by what percent from 2004 to 2006?
Number of projects handled by company B in 2004 = 320
Number of projects handled by company B in 2006 = 190
Required decrease percentage
$$\eqalign{
& = \frac{320-190}{320}\times100 \cr
& = \frac{130}{320}\times100 \cr
& = \frac{1300}{32}\% \cr
& = \frac{325}{8}\% \cr
& = 40\frac{5}{8}\% \cr} $$
4.
Out of the total number of projects handled by company A in 2005 and 2006 together, 20% were governmental projects. What was the total number of governmental projects handled by company A in 2005 and 2006 together?
Number of governmental project handled by company A in 2005 and 2006 together
= 360 + 250
= 610
Number Governmental projects handled by company A in 2005 and 2006 together
= 20% of 610
= $$\frac{20\times610}{100}$$
= 122
5.
If the number of projects handled by company A increased by 20% from 2007 to 2008 and by 5% from 2008 to 2009, what was the number of projects handled by company A in 2009?
Number of projects handled by company A in 2008
= 120% of 300
= $$\frac{120\times300}{100}$$
= 360
Number of projects handled by company A in 2009
= 105% of 360
= $$\frac{105\times360}{100}$$
= 378