Examveda

A certain noninverting amplifier has Ri of 1 kΩ and Rf of 100 kΩ. The closed-loop voltage gain is

A. 100000

B. 1000

C. 101

D. 100

Answer: Option C

Solution (By Examveda Team)

To find the closed-loop voltage gain of a noninverting amplifier, use the formula:

Closed-loop voltage gain $$A_{v}$$ = $$1 + \frac{R_f}{R_i}$$

Given:
- $$R_i$$ (input resistance) = 1 kΩ
- $$R_f$$ (feedback resistance) = 100 kΩ

Substitute these values into the formula:

$$A_{v} = 1 + \frac{100000}{1000}$$
$$A_{v} = 1 + 100$$
$$A_{v} = 101$$

Therefore, the closed-loop voltage gain is 101.

This Question Belongs to Electrical Engineering >> OP Amp

Join The Discussion

Comments (1)

  1. Kumar Goldking
    Kumar Goldking:
    5 years ago

    closed loop (G)=-rf/rin =-100/1=100 for non inverting

Related Questions on OP amp