?
A cyclic engine exchanges heat with two reservoirs maintained at 100 and 300°C respectively. The maximum work (in J) that can be obtained from 1000 J of heat extracted from the hot reservoir is
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Since to obtain the maximum work we have to use an reversible heat engine for an reversible heat engine operating between two reservoirs the efficiency is given by:
$$\eqalign{ & \mathop \eta \limits^\iota = \frac{W}{{{Q_1}}} = \frac{{{T_1} - {T_2}}}{{{T_1}}} \cr & \Rightarrow W = 1000\left( {\frac{{300 - 100}}{{573}}} \right) \cr & \Rightarrow W = 349J \cr} $$
Here $${{T_1}}$$ and $${{T_2}}$$ are temperatures in thermodynamic scale or kelvin temperatures.
$$\eqalign{ & \mathop \eta \limits^\iota = \frac{W}{{{Q_1}}} = \frac{{{T_1} - {T_2}}}{{{T_1}}} \cr & \Rightarrow W = 1000\left( {\frac{{300 - 100}}{{573}}} \right) \cr & \Rightarrow W = 349J \cr} $$
Here $${{T_1}}$$ and $${{T_2}}$$ are temperatures in thermodynamic scale or kelvin temperatures.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login