ExamVeda
Login
Home
Chemical Engineering Thermodynamics
?

A cylinder contains 640 gm of liquid oxygen. The volume occupied (in litres) by the oxygen, when it is released and brought to standard conditions (0°C, 760 mm Hg) will be __________ litres.

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
Since, every fluid at $$S.T.P$$ occupies $$22.4\,\,ltrs$$   of volume per unit mole.
Here given number of moles $$ = \frac{{{\text{weight}}}}{{{\text{gram molecular weight}}}} = 20$$
So, the volume occupied $$ = 22.4 * 20 = 448\,\,ltrs.$$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.