ExamVeda
Login
Home
Miscellaneous in Metallurgy
?

A steel ball (density ρsteel = 7200 kg/m3) is placed in an upward moving liquid AI (density ρal = 2360 kg/m3, viscosity μAl = 1 × 10-3 Pa.s and Reynolds number = 5 × 105). The force (F) exerted on the steel ball is expressed as F = fπR2(ρAl V2/2)
where, f is friction factor (= 0.2), v is the velocity of liquid AI and R is the radius of steel ball.
The force exerted on the steel ball is

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
Let's discuss the solution. Join the discussion
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.