Examveda

A steel ball (density ρsteel = 7200 kg/m3) is placed in an upward moving liquid AI (density ρal = 2360 kg/m3, viscosity μAl = 1 × 10-3 Pa.s and Reynolds number = 5 × 105). The force (F) exerted on the steel ball is expressed as F = fπR2(ρAl V2/2)
where, f is friction factor (= 0.2), v is the velocity of liquid AI and R is the radius of steel ball.
The force exerted on the steel ball is

A. 8.32 N

B. 6.70 N

C. 1.67 N

D. 0.52 N

Answer: Option A


Join The Discussion

Related Questions on Miscellaneous in Metallurgy