?
A tank 40 m long, 30 m broad and 12 m deep is dug in a field 1000 m long and 30 m wide. By how much will the level of the field rise if the earth dug out of the tank is evenly spread over the field?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Volume of earth taken out = 40 × 30 × 12 = 14400 m3
Area of rectangular field = 1000 × 30 = 30000 m2
Area of region of tank = 40 × 30 = 1200 m2
Remaining area = 30000 - 1200 = 28800 m2
Increase in height $$ = \frac{{14400}}{{28800}} = 0.5{\text{ m}}$$
Area of rectangular field = 1000 × 30 = 30000 m2
Area of region of tank = 40 × 30 = 1200 m2
Remaining area = 30000 - 1200 = 28800 m2
Increase in height $$ = \frac{{14400}}{{28800}} = 0.5{\text{ m}}$$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login