ExamVeda
Login
Home
Electronic Devices and Circuits
?

An one-sided abrupt junction has 1021 per m3 of dopants on the lightly doped side, zero bias voltage and a built-in potential of 0.2 V. The depletion width of the abrupt junction (taking q = 1.6 × 10-19C, ∈r = 16 and ∈0 = 8.875 × 10-12 F/m) is

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
Let's discuss the solution. Join the discussion
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.