ExamVeda
Login
Home
61
Pipe A can fill the tank in 8 hours and pipe B can fill it in 12 hours. If pipe A is opened at 7:00 am and pipe B is opened at 9:00 am, then at what time will the tank be full?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
Pipes and Cistern mcq question image
A opened 2 hours early to B
In 2 hours A can do 3 × 2 = 6 unit work
Remaining work = 24 - 6 = 18
A + B can do it in $$ \to \frac{{18}}{5}$$
= $$3\frac{3}{5}{\text{ hrs}}$$
= 3 hrs 36 min
∴ Tank will be full in 9 am + 3 hrs 36 min = 12 : 36 pm
62
Pipes A, B and C can fill an empty tank in $$\frac{{30}}{7}$$ hours, if all the three pipes are opened simultaneously. A and B are filling pipes and C is an emptying pipe. Pipe A can fill tank in 15 hours and pipe C can empty it in 12 hours. In how long (in hours) can pipe B alone fill the empty tank?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Pipes and Cistern mcq question image
A + B + C = 14
4 + B - 5 = 14
B = 15 unit
B = $$\frac{{60}}{{15}}$$ = 4 hours
63
Pipes A and B can fill a tank in 16 hours and 24 hours, respectively, whereas pipe C and empty the full tank is 40 hours. All three pipes are opened together, but pipe C is closed after 10 hours. After how many hours will the remaining part of the tank be filled?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Pipes and Cistern mcq question image
All three pipe opened together in 10 hours = (15 + 10 - 6) × 10 = 190
Remaining work = 240 - 190 = 50
Remaining work done by A and B $$ = \frac{{50}}{{15 + 10}} = 2$$
64
There are 3 taps, A, B and C, in a tank. These can fill the tank in 10 h, 20 h and 25 h, respectively. At first, all three taps are opened simultaneously. After 2 h, tap C is closed and tap A and B keep running. After 4 h, tap B is also closed. The remaining tank is filled by tap A alone. Find the percentage of work done by tap A itself.
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
Pipes and Cistern mcq question image
C's work done in 2 hour = 4 × 2 = 8
B's work done in 4 hour = 5 × 4 = 20
A's share of work = 100 - 28 = 72
65
Pipes A, B and C can fill a tank in 30h, 40h and 60h respectively. Pipes A, B and C are opened at 7 a.m., 8 a.m., and 10 a.m., respectively on the same day. When will the tank be full?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
Pipes and Cistern mcq question image
Till 10 am
3A + 2B + (A + B + C)t = 120
3 × 4 + 2 × 3 + (4 + 3 + 2)t = 120
9t = 120 - 18
t = $$\frac{{102}}{9}$$
t = $$11\frac{1}{3}$$
t = 11 hr 20 min
10 am + 11:20 = 21:20 = 9:20 pm
66
Pipes A and B can fill a tank in one hour and two hours respectively while pipe C can empty the filled up tank in one hour and fifteen minutes. A and C are turned on together at 9 a.m. After 2 hours. Only A is closed and B is turned on. When will the tank be emptied?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
Pipes and Cistern mcq question image
Pipes and Cistern mcq question image
At 11 am, A is closed, now (B + C) will work together
B + C = 5 - 8 = -3
The time was taken to fill 4 unit
$$t = \frac{4}{3} = 1\frac{1}{3} = 1\,{\text{hr}}\,20\,\min $$
Pipes and Cistern mcq question image
67
Two pipes A and B can fill a cistern in $$12\frac{1}{2}$$ hours and 25 hours, respectively. The pipes are opened simultaneously and it is found that due to a leakage in the bottom, it took 1 hour 40 minutes more to fill the cistern. When the cistern is full, in how much time will the leak empty the cistern?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
Given:
A can fill the cistern 12.5 hr
B can fill the cistern 25 hr
Formula Used:
Total work = Efficiency × Time
Calculation:
Let the capacity of the cistern be 25 units (LCM of 12.5 and 25)
⇒ Efficiency of A = $$\frac{{25}}{{12.5}}$$ = 2 units/hr
⇒ Efficiency of B = $$\frac{{25}}{{25}}$$ = 1 units/hr
⇒ Combined efficiency of A and B = 2 + 1 = 3 units/hr
Time taken by A and B to fill the cistern without leakage ⇒ $$\frac{{25}}{3}$$ = $$8\frac{1}{3}$$ hr = 8 hr 20 min
Time taken by A and B to fill the cistern with leakage ⇒ 8 hr 20 min + 1 hr 40 min = 10 hr
The combined efficiency of A and B with leakage ⇒ $$\frac{{25}}{{10}}$$ = 2.5 units/hr
⇒ Efficiency of leakage = 3 - 2.5 = 0.5 units/hr
Time required by the leak to empty the full cistern ⇒ $$\frac{{25}}{{0.5}}$$ = 50 hr
∴ The leak can empty the full cistern in 50 hours.