?
At equilibrium condition, the chemical potential of a material in different phases in contact with each other is equal. The chemical potential for a real gas (μ) is given by (where, μ = standard chemical potential at unit fugacity (f° = 1 atm.) and the gas behaves ideally.)
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
The chemical potential and fugacity of an real gas is related by :
\[\mu = {\mu ^ \circ } + RT\frac{{lnf}}{{{f^ \circ }}}\]
Where \[{f^ \circ } = \] standard fugacity given $$=1$$
\[\mu = {\mu ^ \circ } + RT\frac{{lnf}}{{{f^ \circ }}}\]
Where \[{f^ \circ } = \] standard fugacity given $$=1$$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login