ExamVeda
Login
Home
International Finance and Treasury
?

Buying price of stock is $35 and it can be sold for $30 whereas dividend paid is $6 then return on stock is

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
Margin = 35- 30 = 5
Dividend = 6
Total return = 11
Cost = 30
Return on stock 11/30 × 100 = 36.67%
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

1 Comment
Dabhi Arvin
Dabhi Arvin 6 years ago
35-30=5 and 6 dividend than its become 11
11/30*100=36.667