21
A satellite is orbiting in the equatorial plane with a period from perigee to perigee of 12 h. If the eccentricity = 0.002, i = 0°, K1 = 66063.17 km2, µ = 3.99 × 1014 m3/s2 and the earth's equatorial radius = 6378.14 km, the semi-major axis will be
Answer & Solution
Answer: Option
C
No explanation is given for this question. Let's Discuss on Board