ExamVeda
Login
Home
Chemical Engineering Thermodynamics
?

Grams of butane (C4H10) formed by the liquefaction of 448 litres of the gas (measured at (STP) would be

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
At S.T.P 1 mole of any gas occupies $$22.4\,\,ltrs$$
Given $$448\,\,ltrs$$   so, number of moles = $$\frac{{448}}{{22.4}}$$ $$= 20$$
We know number of moles = $$\frac{{{\text{weight}}}}{{{\text{gram moleculear weight}}}}$$     $$\left( {{\text{molecular weight of }}{C_4}{H_{10}} = 58} \right)$$
So, $$20 =$$ $$\frac{{{\text{weight}}}}{{58}}$$
Hence weight of $${C_4}{H_{10}} = 1160$$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.