?
If actual cost is $356000 and flexible budget cost is $255000, then flexible budget variance will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Flexible budget variance = Actual cost - Flexible budget cost
= $356000 - $255000 = $101,000.
= $356000 - $255000 = $101,000.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login