?
If actual input price is $150 and budgeted input price is $80, then price variance will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Price variance = Actual price input - Budgeted price of input
= $150 - $80 = $70.
= $150 - $80 = $70.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login