?
If an actual result in static budget is $2500 and corresponding budgeted amount is $2200, then static budget variance will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Static budget variance = Static budget - Corresponding budgeted amount
= $2500 - $2200 = $300.
= $2500 - $2200 = $300.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login