?
If budgeted input price is $50, price variance is $30 then an actual price will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Actual price = Budgeted input price + Price variance
= $50 + $30 = $80.
= $50 + $30 = $80.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login