?
If cost of direct materials use in goods sold is $5000 and total revenues are $9000 then throughput contribution would be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Throughput contribution = Total revenues - Cost of direct materials use in goods sold
= $9000 - $5000
= $4,000.
= $9000 - $5000
= $4,000.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login