?
If exercise price of an option is $360 and intrinsic value of an option is $160 then price of an underlying asset is
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Price of an underlying asset = Exercise price of an option - Intrinsic value of an option
= $360 - $160 = $200.
= $360 - $160 = $200.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login