?
If sales volume variance is $8500 and static budget amount is $2000, then flexible budget amount would be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Flexible budget amount = Sales volume variance - Static budget amount
= $8500 - $2000 = $6,500.
= $8500 - $2000 = $6,500.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login