Examveda

In a tansistor, IC = 100 mA and IE = 100.2 mA. The value of ß is ___________

A. 100

B. 50

C. about 1

D. 200

Answer: Option D


This Question Belongs to Electrical Engineering >> Transistors

Join The Discussion

Comments (9)

  1. SAURAV SHIMPI
    SAURAV SHIMPI:
    5 years ago

    100 is the answer

  2. Kaneez Zahra
    Kaneez Zahra:
    5 years ago

    how is it 200 plz gave me full solution because mine answer is 500 how u can get 200?? please
    explain

  3. Ahmed Elsharkawy
    Ahmed Elsharkawy:
    5 years ago

    The question is wrong, the answer of this question is 500

  4. Basel A
    Basel A:
    5 years ago

    Answer 500, not 200.
    Your solution is wrong.

  5. Pradeep Bijarniya
    Pradeep Bijarniya:
    5 years ago

    IE is 100.5mA....It is not 100.2ma...question is not right according to options

  6. Ankit K
    Ankit K:
    5 years ago

    How it is 200

  7. Sowmyashri Ur
    Sowmyashri Ur:
    5 years ago

    Wkt beta=(alpha/1-alpha)
    And alpha=IC/IE
    So alpha=100 mA/100.5mA. =0.995
    Beta=((0.995)/(1-0.995). =200

  8. Hamdy Abubakar
    Hamdy Abubakar:
    6 years ago

    How is it 200??

  9. Shiva Chaudhary
    Shiva Chaudhary:
    6 years ago

    Please give full solution

Related Questions on Transistors