?
In the given, figure, CD and AB are diameters of circle and AB and CD are perpendicular to each other, LQ and SR are perpendiculars to AB and CD respectively. Radius of circle is 5 cm, PB : PA = 2 : 3. What is the length (in cm) of SM?
In the given, figure, CD and AB are diameters of circle and AB and CD are perpendicular to each other, LQ and SR are perpendiculars to AB and CD respectively. Radius of circle is 5 cm, PB : PA = 2 : 3. What is the length (in cm) of SM?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D

O is the center of circle and radius is 5 cm.
PB : PA = 2 : 3 (Given)
PB + PA = 10 cm (Diameter)
∴ 2 + 3 = 5 units → 10 cm
1 unit → 2 cm
∴ PB = 4 cm
PA = 6 cm
OP = AP - OA
AP = 6 cm, OA = 5 cm (Radius)
∴ OP = 6 - 5 = 1 cm
Similarly ON = 1 cm

In ΔONS
Use pythagoras theorem
SO2 = NO2 + NS2
25 = 1 + NS2
NS2 = 24
NS = $$\sqrt {24} $$
∴ SM = NS - MN
∴ MN = OP = 1 cm
SM = $$\sqrt {24} - 1$$
SM = $$\left[ {\left( {2\sqrt 6 } \right) - 1} \right]$$ cm
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login