ExamVeda
Login
Home
Steel Making in Metallurgy
?

Molten steel is kept in a ladle. Due in natural convection. mixing occurs inside the melt. A 1cm diameter sphere is held in the centre of the melt where the steel flows upward. so as to measure the force exerted by the melt on the sphere. The force. F exerted by the melt on the sphere is given by $$F = f\left( {\frac{\pi }{8}} \right).\left( {\frac{{{\mu ^2}}}{8}} \right){\left( {\operatorname{Re} } \right)^2}.$$
Data: Density of liquid steels
= 7100 kg. m-3
Viscosity of liquid steel
= 6.5 × 10-3 kg. m-1. s-1
Reynolds number (Re) of the melt
= 5 × 103
Friction factor (f) = 0.3
The velocity of melt (m.s-1) in the central portion of the ladle would be

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
Let's discuss the solution. Join the discussion
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.