ExamVeda
Login
Home
Chemical Engineering Thermodynamics
?

One mole of nitrogen at 8 bar and 600 K is contained in a piston-cylinder arrangement. It is brought to 1 bar isothermally against a resisting pressure of 1 bar. The work done (in Joules) by the gas is

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
Assuming ideal gas behavior the isothermal work done is given as :
\[\begin{array}{l} W = nRTln\frac{{{P_1}}}{{{P_2}}}\\ W = 1 * 8.321 * 2079\\ {\rm{So}},W = 10379,{\rm{nearly \, equal \, to }}\,W = 10373 \end{array}\]
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

2 Comments
Sagar Chaudhary
Sagar Chaudhary 5 years ago
The answer should be D. As work done = P(external)*(change in Volume). And it is not mentioned that process is reversible, so we cannot calculate the work from the isothermal formula that you have used. Work done=1bar*(change in volume)
Talbachew Tadesse
Talbachew Tadesse 8 years ago
how to solve this problems?