?
Sakshi invests a part of Rs. 12,000 in 12% stock at Rs. 120 and the remainder in 15% stock at Rs. 125. If his total dividend per annum is Rs. 1360, how much does he invest in 12% stock at Rs. 120?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
$$\eqalign{
& {\text{Let}}\,{\text{investment}}\,{\text{in}}\,12\% \,{\text{stock}}\,{\text{be}}\,Rs.x \cr
& {\text{Then,}}\,{\text{investment}}\,{\text{in}}\,15\% \,{\text{stock}} \cr
& = Rs.\,\left( {12000 - x} \right) \cr
& \therefore \frac{{12}}{{120}} \times x + \frac{{15}}{{125}} \times \left( {12000 - x} \right) \cr
& = 1360 \cr
& \Rightarrow \frac{x}{{10}} + \frac{3}{{25}}\left( {12000 - x} \right) = 1360 \cr
& \Rightarrow 5x + 72000 - 6x = 1360 \times 50 \cr
& \Rightarrow \,x = 4000 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login