ExamVeda
Login
Home
Automobile Engineering
?

The coefficient of rolling resistance for a truck weighing 63,500 N is 0.018. The rolling resistance to the truck is

Answer & Solution
Correct Answer: Option D
As per given data,
Truck weight = 63500 N.
Coefficient of rolling = 0.018
Equation: Rolling resistance = Coefficient of rolling × weight
Rolling resistance = 0.018 × 63500 = 1143 N
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.