ExamVeda
Login
Home
Network Theory and Analysis
?

Two coupled coils have self inductances L1 = 10 mH and L2 = 20 mH. The co-efficient of coupling (K) being 0.75 in the air. Voltage in the second coil when the current in circuit is given by I = 2 sin (314t) A is . . . . . . . .

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Let's discuss the solution. Join the discussion
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.