ExamVeda
Login
Home
Measurement and Instrumentation
?

Two voltmeters have the same range 0-400V. The internal impedance are 30,000 Ohms and 20,000 Ohms. If they are connected in series and 600V be applied across them, the readings are

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
Let's discuss the solution. Join the discussion
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

1 Comment
Smitha Saji
Smitha Saji 6 years ago
voltage division formula can be applied
Voltage for the fisrt voltmeter=600 x 30000/50000=360V
Voltage for the second voltmeter=600 x 20000/50000=240V