ExamVeda
Login
Home
Stoichiometry
?

A car tyre of volume 0.057 m3 is inflated to 300 kPa at 300 K. After the car is driven for 10 hours, the pressure in the tyre increases to 330 kPa. Assume air is an ideal gas and Cv for air is 21 J/mole.K. The change in the internal energy of air in the tyre in J/mole is

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
Let's discuss the solution. Join the discussion
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

1 Comment
Ayaz Ahmad
Ayaz Ahmad 5 years ago
As dU = nCvdT
P1V1/T1 = P2V2/T2
V ( Volume of Tyre) = Constant.
So
T2= 330K
dT= 330-300 =30K
so dU = 21*30= 630kj/mole