ExamVeda
Login
Home
Analog Electronics
?

A common emitter transistor amplifier has a collector load of 10 kΩ. If its hfe = 100 and hie = 2 kΩ (hre ≈ hoe ≈ 0), the voltage amplification of the amplifier is nearly equal to

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
Let's discuss the solution. Join the discussion
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.