?
A man purchased a cow for Rs. 3000 and sold it the same day for Rs. 3600, allowing the buyer a credit of 2 years. If the rate of interest be 10% per annum, then the man has a gain of:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
$$\eqalign{
& {\text{C}}{\text{.P}}{\text{.}} = Rs.\,3000 \cr
& {\text{S}}{\text{.P}}{\text{.}} = Rs.\,\left[ {\frac{{3600 \times 100}}{{100 + \left( {10 \times 2} \right)}}} \right] \cr
& = Rs.\,3000 \cr
& {\text{Gain}} = 0\% \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginHe bought the cow at 3000,
Simple Interest= PNR/100=3000*2*10/100=600
Selling Price= 3600
He was also promised 3600
He made 0 gain in this transaction