?
A person deposited Rs. 15,600 in a fixed deposit at 10% per annum simple interest. After every second year he adds his interest earned to the principal. The interest at the end of 4 years is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
$$\eqalign{
& {\text{S}}{\text{.I}}{\text{. for 2 years}} \cr
& = \frac{{15600 \times 2 \times 10}}{{100}} \cr
& = 3120 \cr
& {\text{Principal for next 2 years}} \cr
& = 15600 + 3120 \cr
& = 18720 \cr
& {\text{S}}{\text{.I}}{\text{. for next 2 years}} \cr
& = \frac{{18720 \times 10 \times 2}}{{100}} \cr
& = 3744 \cr
& {\text{Total S}}{\text{.I}}{\text{.}} \cr
& = 3120 + 3744 \cr
& = 6864 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login