?
A pipe can fill a tank with water in 3 hours. Due to leakage in bottom, it takes $$3\frac{1}{2}$$ hours to fill it. In what time the leak will empty the completely filled tank?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Let the total capacity of tank is 21 units
A's efficiency is 7 units/hr
A's efficiency after leakage 6 units/hr
leakage efficiency = 7 - 6 = 1 unit/hr
leakage will empty the filled tank
$$\frac{{{\text{Total Capacity}}}}{{{\text{Efficiency }}}} = \frac{{21}}{1}$$
= 21hours
A's efficiency is 7 units/hr
A's efficiency after leakage 6 units/hr
leakage efficiency = 7 - 6 = 1 unit/hr
leakage will empty the filled tank
$$\frac{{{\text{Total Capacity}}}}{{{\text{Efficiency }}}} = \frac{{21}}{1}$$
= 21hours
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login3h=1part
1h=1/3part
2ndly
7/2h=1part
1h=2/7part
now
1/3-2/7=7-6/21=1/21part
so
1/21part=1h
1part=21h