?
A shopkeeper marks an article at such a price that after giving a discount of $$12\frac{1}{2}\% $$ on the marked price, he still earns a profit of 15%. If the cost price of the article is Rs. 385, then the sum of the marked price and the selling price (in Rs.) of the article is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
$$\eqalign{
& 15\% = \frac{{15}}{{100}} = \frac{3}{{20}} \cr
& 12\frac{1}{2}\% = \frac{1}{8} \cr} $$
\[\begin{array}{*{20}{c}} {{\text{Cost price }}\,\,{\text{ Selling price}}\,\,{\text{ Marked price}}} \\ {{{20}_{ \times 7}}\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,{{23}_{ \times 7}}\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,} \\ {\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,{7_{ \times 23}}\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,{8_{ \times 23}}} \\ {\overline {\,\,\,140\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,161\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,184\,\,\,\,\,\,\,} } \end{array}\]
140 units = 385
1 unit = $$\frac{{385}}{{140}}$$
Sum of the marked price and the selling price = 184 + 161 = 345 units
345 units = $$\frac{{385}}{{140}}$$ × 345 = 948.75
\[\begin{array}{*{20}{c}} {{\text{Cost price }}\,\,{\text{ Selling price}}\,\,{\text{ Marked price}}} \\ {{{20}_{ \times 7}}\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,{{23}_{ \times 7}}\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,} \\ {\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,{7_{ \times 23}}\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,{8_{ \times 23}}} \\ {\overline {\,\,\,140\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,161\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,184\,\,\,\,\,\,\,} } \end{array}\]
140 units = 385
1 unit = $$\frac{{385}}{{140}}$$
Sum of the marked price and the selling price = 184 + 161 = 345 units
345 units = $$\frac{{385}}{{140}}$$ × 345 = 948.75
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login