A sum is deposited in a bank which gives simple interest. The sum becomes 1.25 times in 3 years. If there is a requirement of Rs. 7,60,000 after seven years, how much amount (in Rs.) should one deposit to fulfil the requirement?
A. 5,20,000
B. 5,70,000
C. 4,80,000
D. 6,00,000
Answer: Option C
Solution (By Examveda Team)
Let the sum = 100
$$\eqalign{ & {\text{Rate}} = \frac{{25}}{3}\% \cr & \Rightarrow {\text{Total amount in}} \cr & = 100 + \frac{{25}}{3} \times 7 \cr & = 100 + \frac{{175}}{3} \cr & = \frac{{475}}{3}\mu \to 76000 \cr & 1\mu \to 4800 \cr & 100\mu \to 480000 \cr} $$

Join The Discussion