ExamVeda
Login
Home
Pipes and Cistern
?

A tank has a leak which would empty the completely filled tank in 10 hours. If the tank is full of water and a tap is opened which admits 4 litres of water per minute in the tank , the leak takes 15 hours to empty the tank. How many litres of water does the tank hold?

Answer & Solution
Correct Answer: Option D
Let the total capacity of the tank is 30 units.
The efficiency of Leakage(Pipe A) will be $$\frac{30}{10}$$  = 3
And the efficiency of the leakage (Pipe A) and another Pipe (B) which is filling the tank will be $$\frac{30}{15}$$  = 2
Pipe A is emptying at 3 units/hr and when filling pipe B started then the emptying rate will come down to 2 units/hr.
∴ Filling Pipe B efficiency is 3 - 2 = 1unit/hr
Pipe B will be fill the tank in $$\frac{30}{1}$$  = 30 hrs
Filling rate of Pipe B per minute is 4 litter
∴ Total Capacity of tank will be = (4 × 60) × 30 = 7200 litters
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

4 Comments
Mathura Das
Mathura Das 2 years ago
4*60=240
X/10-x/15=240
X=7200
Md. Imran
Md. Imran 3 years ago
v/10 - 4*60 = v/15 gives v = 7200 units
Danish Mahajan
Danish Mahajan 4 years ago
How did you get 30 units efficiency???
Even if you got the capacity by taking LCM, why you did it??????????
MOFO
Nikhitha S
Nikhitha S 5 years ago
If leakage pipe efficiency is -3 and filling and leakage pipes efficiency together is +2. then filling pipe efficiency should be 5 not 1