?
A trader marks his goods at 40% above the cost price. He sells 70% of the goods at the marked price and the rest he sells by allowing a 40% discount on the marked price. His percentage profit is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Let, the cost price of 100 article is 100

Selling price = 98 + 25.2 = 123.2
Profit % $$ = \frac{{23.2}}{{100}} \times 100 = 23.2\% $$

Selling price = 98 + 25.2 = 123.2
Profit % $$ = \frac{{23.2}}{{100}} \times 100 = 23.2\% $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login