ExamVeda
Login
Home
Metallurgical Thermodynamics and Kinetics
?

AG(s) = Ag(l), T = 1234K; ΔH = 11300 J.mol-1 ΔCP = Cp(l) - Cp(s) = 0
When one mole of super cooled liquid silver freezes at an ambient temperature of 1000 K, the total entropy change of the system (Ag) and the surroundings is . . . . . . . . J.K-1.

Answer & Solution
Correct Answer: Option D
Let's discuss the solution. Join the discussion
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.