ExamVeda
Login
Home
21
The compound interest on Rs.2800 for 18 months at 10% p.a is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Given,}}\,{\text{Principal}},\,P = Rs.\,2800 \cr & {\text{Compound}}\,{\text{rate}},\,R = 10\% \,{\text{per}}\,{\text{annum}} \cr & = \frac{{10}}{2} = 5\% \,{\text{half - yearly}} \cr & {\text{Amount}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{.}}\left[ {2800 \times \left( {1 + \frac{{10}}{{100}}} \right)\left( {1 + \frac{{5}}{{100}}} \right)} \right] \cr & = {\text{Rs.}}\left( {2800 \times \frac{{11}}{{10}} \times \frac{{21}}{{20}}} \right) \cr & = {\text{Rs. }}3234 \cr & \therefore {\text{C}}{\text{.I}}{\text{. = Rs.}}\left( {3234 - 2800} \right) \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs. }}434 \cr} $$
22
If the compound interest on a sum of money for 3 years at the rate of 5% per annum is Rs. 252.20, the simple interest on the same sum at the same rate and for the same time is ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Rate = 5% }} \cr & {\text{Time = 3 years}} \cr & {\text{Compound Interest Rs. 252}}{\text{.20}} \cr & {\text{Effective rate% of CI for 3 years}} \cr & {\text{ = 15}}{\text{.7625% }} \cr & {\text{Effective rate% of SI for 3 years}} \cr & {\text{ = 5}} \times {\text{3 = 15% }} \cr & {\text{Required SI }} \cr & {\text{ = }}\frac{{252.20}}{{15.7625}} \times 15 \cr & = 240 \cr} $$
23
On a certain sum of money the compound interest for 2 years is Rs. 282.15 and the simple interest for the same period of time is Rs. 270. The rate of interest per annum is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{CI for 2 years}}\,{\text{ = Rs. 282}}{\text{.15}} \cr & {\text{SI for 2 year}}\,{\text{ = Rs. 270}} \cr & {\text{SI for 1 year = }}\frac{{270}}{2} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs.}}\,135 \cr & {\text{Difference between CI and SI}} \cr & {\text{ = }}\left( {282.15 - 270} \right) \cr & {\text{ = Rs. 12}}{\text{.15}} \cr & {\text{Required rate % }} \cr & {\text{ = }}\frac{{12.15}}{{135}} \times 100 = 9\% \cr} $$
Note : Always remainder for first year CI and SI will be same.
24
If the rate of interest be 4% per annum for first year, 5% per annum foe second year and 6% per annum for third year, then the compound interest of Rs.10000 for three years will be ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{ = Rs}}.10000\left[ {\left( {1 + \frac{4}{{100}}} \right)\left( {1 + \frac{5}{{100}}} \right)\left( {1 + \frac{6}{{100}}} \right)} \right] \cr & = {\text{Rs}}.\left( {10000 \times \frac{{26}}{{25}} \times \frac{{21}}{{20}} \times \frac{{53}}{{50}}} \right) \cr & = {\text{Rs}}.\left( {\frac{{57876}}{5}} \right) = {\text{Rs}}.11575.20 \cr & {\text{C}}{\text{.I}}{\text{. = Rs}}{\text{.}}\left( {11575.20 - 10000} \right) \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}.1575.20 \cr} $$
25
What will be the compound interest accrued on an amount of Rs.10000 @ 20 p.c.p.a in 2 years if the interest is compounded half - yearly?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{P = Rs}}.10000, \cr & {\text{R}} = 20\% \,p.a. \cr & \,\,\,\,\,\,\, = 10\% \,{\text{per}}\,{\text{half year}} \cr & T = 2\,{\text{years}} = 4\,{\text{half}}\,{\text{years}} \cr & {\text{Amount}} \cr & {\text{ = Rs}}.\left[ {10000 \times {{\left( {1 + \frac{{10}}{{100}}} \right)}^4}} \right] \cr & = {\text{Rs}}.\left( {10000 \times \frac{{11}}{{10}} \times \frac{{11}}{{10}} \times \frac{{11}}{{10}} \times \frac{{11}}{{10}}} \right) \cr & = {\text{Rs}}.14641 \cr & \therefore {\text{C}}{\text{.I}}{\text{. = Rs}}.\left( {14641 - 10000} \right) \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}.\,4641 \cr} $$
26
A sum of money invested at compound interest amounts to Rs. 650 at the end of first year and Rs. 676 at the end of second year. The sum of money is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
Interest on 650 for one year = 676 - 650 = 26
$$\eqalign{ & 26 = \frac{{650 \times r \times 1}}{{100}} \cr & r = 4\% \cr & 650 = P\left[ {1 + \frac{4}{{100}}} \right] \cr & \Rightarrow 650 = P \times \frac{{26}}{{25}} \cr & \Rightarrow p = \frac{{650 \times 25}}{{26}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{.}}\,625 \cr} $$
27
The principal which will amounts to Rs. 270.40 in 2 years at the rate of 4% per annum compound interest, is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
$$\eqalign{ & 4\% = \frac{1}{{25}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\, = \frac{{26 \to {\text{Amount}}}}{{25 \to {\text{Principal}}}} \cr & {\text{Time = 2 years}} \cr & {\text{Principal}}\,\,\,\,\,{\text{Amount}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,{\text{25}}\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,{\text{26}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,{\text{25}}\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,{\text{26}} \cr & \_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_ \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,625\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,676 \cr & \,\,\,\, \downarrow \times 0.4\,\,\,\,\,\, \downarrow \times 0.4 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,250\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,270.40 \cr & {\text{Hence required principal}} \cr & {\text{ = Rs.250}} \cr} $$
28
A bank offers 5% compound interest calculated on half yearly basis. A customer deposits Rs.1600 each on 1st January and 1st July of a year. At the end of the year, the amount he would have gained by way of interest is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{ = Rs}}.\left[ {1600 \times {{\left( {1 + \frac{5}{{2 \times 100}}} \right)}^2} + 1600 \times \left( {1 + \frac{5}{{2 \times 100}}} \right)} \right] \cr & {\text{ = Rs}}.\left[ {1600 \times \frac{{41}}{{40}} \times \frac{{41}}{{40}} + 1600 \times \frac{{41}}{{40}}} \right] \cr & {\text{ = Rs}}.\left[ {1600 \times \frac{{41}}{{40}}\left( {\frac{{41}}{{40}} + 1} \right)} \right] \cr & {\text{ = Rs}}.\left( {\frac{{1600 \times 41 \times 81}}{{40 \times 40}}} \right) \cr & {\text{ = Rs}}.\,3321 \cr & \therefore {\text{C}}{\text{.I}}{\text{. = Rs}}.\left( {3321 - 3200} \right) \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}.\,121 \cr} $$
29
Mr. Duggal invested Rs. 20000 with rate of interest @ 20 p.c.p.a. The interest was compounded half - yearly for first one year ans in the next year it was compounded yearly. What will be the total interest earned at the end of 2 year ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Amount}} \cr & {\text{ = Rs}}.\left[ {20000{{\left( {1 + \frac{{10}}{{100}}} \right)}^2}\left( {1 + \frac{{20}}{{100}}} \right)} \right] \cr & = {\text{Rs}}.\left( {20000 \times \frac{{11}}{{10}} \times \frac{{11}}{{10}} \times \frac{6}{5}} \right) \cr & = {\text{Rs}}.29040 \cr & {\text{C}}{\text{.I}}{\text{. = Rs}}.\left( {29040 - 20000} \right) \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}. 9040 \cr} $$
30
The compound interest on a certain sum of money at a certain rate for 2 years is Rs. 40.80 and the simple interest on the same sum is Rs. 40 at the same rate and for the same time. The rate of interest is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
Difference in CI and SI for 2 years
$$\eqalign{ & = \left( {40.80 - 40} \right) \cr & = {\text{Rs 0}}{\text{.80}} \cr & {\text{SI for first year }} \cr & {\text{ = }}\frac{{40}}{2} = {\text{Rs}}{\text{.}}\,20 \cr & {\text{Required Rate }}\% \cr & {\text{ = }}\frac{{0.80}}{{20}} \times 100 = 4\% \cr} $$