1
On a certain sum of money, the simple interest for 2 years is Rs 350 at the rate of 4% per annum. If it was invested at compound interest at the same rate for the same duration as before, how much more interest would be earned?
Answer & Solution
Answer: Option
B
Solution:
Simple Interest (I) = $$\frac{{PTR}}{{100}}$$
350 = $$\frac{{P \times 2 \times 4}}{{100}}$$
P = 4375

C.I = 175 + 175 + 7 = 357
Difference = 357 - 350 = Rs. 7
350 = $$\frac{{P \times 2 \times 4}}{{100}}$$
P = 4375

C.I = 175 + 175 + 7 = 357
Difference = 357 - 350 = Rs. 7

