ExamVeda
Login
Home
Chemical Reaction Engineering
?

Half life period of decomposition of a liquid 'A' by irreversible first order reaction is 12 minutes. The time required for 75% conversion of 'A' is __________ minutes.

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
Let's discuss the solution. Join the discussion
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

1 Comment
Chintan Bhalerao
Chintan Bhalerao 5 years ago
for first order reaction half life period is given by:
t1/2 = 0.693/K
so we have half time so by solving this equation calculate K which will be 0.05775 min^-1
now for first order irreversible equation the equation for calculating rate constant is
K = (1/T)*ln(CA0/CA)
CA = 0.25 and CA0 = 1
So by solving we will get t = 24 minutes
Thank you