Join The Discussion

Comments (2)

  1. Jacinta Boro
    Jacinta Boro:
    2 years ago

    V{RMS} = I{RMS} × R
    V_{RMS} = 0.004× 4700= 18.8V
    V_{peak} = V_{RMS} × √2
    V_{peak = 18.8×√2 = 26.6 V
    Answer is C

  2. Leelamaya Mahakur
    Leelamaya Mahakur:
    6 years ago

    the rms current through a 4.7 kΩ resistor is 4 mA, the peak voltage drop across the resistor is
    A. 4 V

    B. 18.8 V

    C. 26.6 V

    D. 2.66 V
    The answer is wrong
    Right answer is 18.8 yaar

Related Questions on Alternating Current and Voltage