?
The average age of a cricket team of 11 player is 27 year. If two more players are included in the team the average become 26 years. Then the average age (in year) of the two included player is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Sum of the age of 11 player = 27 × 11 = 297
Sum of age of 11 player + 2 more included player = 13 × 26 = 338
∴ Average of the included player $$ = \frac{{338 - 297}}{2} = \frac{{41}}{2} = 20.5$$
Sum of age of 11 player + 2 more included player = 13 × 26 = 338
∴ Average of the included player $$ = \frac{{338 - 297}}{2} = \frac{{41}}{2} = 20.5$$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login