ExamVeda
Login
Home
This question belongs to Arithmetic Ability Average
Average
?

The average age of a husband and wife at the time of their marriage was 25 years. A son was born to them two years after their marriage. The present average age of all three of them is 24 years. How many years is it since the couple got married?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Sum of the ages of husband and wife at the time of their marriage
= (25 × 2) yrs
= 50 yrs
Sum of the ages of husband and wife when their son was born
= (50 + 2 × 2) yrs
= 54 yrs
Sum of the ages of husband, wife and son at present
= (24 × 3) yrs
= 72 yrs
∴ Age of son = $$\frac{{\left( {72 - 54} \right)}}{3}$$   = $$\frac{{18}}{3}$$   = 6 years
Hence, the couple got married (6 + 2) = 8 years ago
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

1 Comment
Pallavi Shah
Pallavi Shah 5 years ago
Why age of son is divided by 3