?
The average revenues of 7 consecutive years is Rs. 83 lakhs. The average of first 4 years is Rs. 78 lakhs and that of last 4 years is Rs. 90 lakhs, find the revenue for the 4th year.
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Average revenue for 4th year = [Sum of total revenue for first 4 years and last 4 years - Total revenue for 7 years]
= [4 × 78 + 4 × 90] - [7 × 83]
= 672 - 581
= 91 lakhs
= [4 × 78 + 4 × 90] - [7 × 83]
= 672 - 581
= 91 lakhs
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login