?
The frequency distribution data is given below. If the average age is 17 years, the value of m is
The frequency distribution data is given below. If the average age is 17 years, the value of m is
| Age (in years) : | 8 | 20 | 26 | 29 |
| No. of people : | 3 | 2 | m | 1 |
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
According to the question,
Average = $$\frac{93 + 26m}{6 + m}$$ = 17
⇒ 93 + 26m = 102 + 17m
⇒ 9m = 9
⇒ m = 1
| Age (in year) | : | 8 | 20 | 26 | 29 | |
| No. of people | : | ↓×3 | +↓×2 | +↓×m | +↓×1 | = 6 + m |
| Total | : | 24 | +40 | +26m | +29 | = 93 + 26m |
⇒ 93 + 26m = 102 + 17m
⇒ 9m = 9
⇒ m = 1
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login