?
The marked price is 20% higher then cost price. A discount of 20% is given on the marked price. By this type of sale, there is = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Let the cost price = 100 units
Marked price = 120 units
Selling price = 120 × $$\frac{{80}}{{100}}$$ = 96 units
There will be loss
$$\eqalign{ & {\text{Loss}}\% = \frac{{100 - 96}}{{100}} \times 100 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 4\% \cr} $$
Marked price = 120 units
Selling price = 120 × $$\frac{{80}}{{100}}$$ = 96 units
There will be loss
$$\eqalign{ & {\text{Loss}}\% = \frac{{100 - 96}}{{100}} \times 100 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 4\% \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login