?
The marked price of a table is Rs. 800. A retailer bought it after two successive discounts of 10% and 15%. He spent Rs. 13 on transportation and sold it for Rs. 875. His profit was = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
$$\eqalign{
& {\text{Cost price for the retailer }} \cr
& = 800 \times \frac{{90}}{{100}} \times \frac{{85}}{{100}} + 13 \cr
& = 612 + 13 \cr
& {\text{ = Rs. 625 }} \cr
& {\text{Selling price = Rs}}{\text{. 875}} \cr
& \therefore {\text{Profit }}\% {\text{ }} \cr
& = \frac{{875 - 625}}{{625}} \times 100 \cr
& = \frac{{250}}{{625}} \times 100 \cr
& = 40\% \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login