?
The simple interest on Rs. 7,300 at 15% p.a. from 28th April to 4th November, approximately is
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
$$\eqalign{
& P = 7300 \cr
& R = 15\% {\text{ per annum}} \cr
& = \frac{{15}}{{365}}{\text{ per day}} \cr
& t = {\text{2}}{{\text{8}}^{{\text{th}}}}{\text{ April to }}{{\text{4}}^{{\text{th}}}}{\text{ November}} \cr
& t = 190{\text{ days}} \cr
& {\text{SI}} = \frac{{PRT}}{{100}} \cr
& = \frac{{7300}}{{100}} \times \frac{{15}}{{365}} \times 190 \cr
& = 570{\text{ Answer}} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login